Łazienka w stylu glamour

Gdyby aranżacyjny styl glamour przyrównać do smacznego i wykwintnego dania, to w jego skład wchodziłyby przepych, nowoczesność, elegancja i... odrobina klasyki. Co więcej, ta forma stylizacji wnętrz, charakteryzuje się olbrzymią transparentnością. Oznacza to, że można za jej pomocą przyozdobić każdy rodzaj wnętrza, w tym łazienkę. Jak to zrobić? Na to pytanie odpowie niniejszy poradnik.

Dawna Francja wchodzi do łask

Podstawą stylu glamour w odmianie "łazienkowej", są rzecz jasna meble. Muszą one łączyć w sobie wspomnianą klasykę, niecodzienny sposób wykończenia powierzchni i... wysoki poziom zastosowanych zdobień. Doskonałym rozwiązaniem są np. meble w stylu Ludwika XIV, choć nie tylko one mogą być do takich wnętrz wprowadzone.

Alternatywą dla mebli "ludwikowskich" są modele czerpiące z aranżacji wiktoriańskiej, tak charakterystycznej dla sztuki aranżacji końca XIX wieku. Można też posłużyć się bardziej "teraźniejszymi" rozwiązaniami, aczkolwiek należy tu pamiętać o szczególnej wadze wspomnianych, niecodziennych zdobień.

Oświetlenie w służbie kryształu

Nie można wyobrazić sobie typowej "atmosfery glamour", bez przepięknego i gustownego oświetlenia. Mitem jest stwierdzenie, że musi ono posiadać wyłącznie jednorodny, scentralizowany charakter. Równie dobrze można tu wprowadzić szereg niewielkich, nowoczesnych źródeł światła, ale nigdy nie można zapominać o kilku podstawowych zasadach ich doboru.

Łazienka glamour - oświetlenie

Po pierwsze - źródło oświetlenia musi być wykonane ze szlachetnych materiałów (stal, szkło, kryształy a nawet aksamit). Po drugie, emitowany przezeń strumień świetlny, zawsze musi padać na pięknie wykończoną i bogato zdobioną powierzchnię. Do tej roli idealnie nadają się płytki błyszczące (np. złotymi i srebrnymi ornamentami), które wprowadzą do aranżacji łazienki efekt krystalicznego blasku.

Czas na wannę!

Łazienka glamour wymaga wyjątkowej wanny. Owszem, nie musi być to od razu staroświecka wanna na nóżkach (która nie do końca pasuje do tego typu aranżacji), ale zastąpić ją może prosta konstrukcja obudowana budzącymi podziw płytkami. Typowa wanna glamour nie powinna być też centralnym punktem aranżacji łazienki. Na tym polu, główną rolę powinny odgrywać przestrzeń i bogate zdobnictwo.

Łazienka w stylu glamour - wanna

Usadowienie wanny również ma znaczenie, choć w tym przypadku decyduje przede wszystkim od jej rozmiarów i kubatury. W dużych łazienkach - a jakże - wanna może być usytuowana w centrum. Konstrukcje wolnostojące sprawiają, że całość kompozycji wydaje się znacznie bardziej przejrzysta. Z kolei modele dobudowane do ściany, sprawdzą się przede wszystkim wtedy, gdy łazienka glamour jest relatywnie niewielka.

Kilka słów o lustrach i ścianach

O stylu glamour danej łazienki, decydują przede wszystkim wykończenia ścienne i łączone z nimi dodatki. Myśląc o lustrze, warto zadbać o produkt, który będzie oprawiony w złotą, srebrną lub czarną ramę. Co ważne - inwestor nie musi zdecydować się wyłącznie na modele w stylu retro. Równie dobrym rozwiązaniem są konstrukcje nowoczesne, ale nie mogą one być utożsamiane z minimalizmem. Należy przy tym pamiętać, że zawsze muszą one przyciągać wzrok!

Wprowadzenie ciekawych płytek ściennych i podłogowych do łazienkowej aranżacji glamour, jest jeszcze bardziej istotne. Najlepiej, jeśli modele te wyróżniają się bogatym i wyrazistym wzorem. Można też zainwestować w płytki, na powierzchni których znajduje się ornamentowy wzór (do wyboru mamy tu złoto i srebro). Atutem będą też dodatkowe zdobienia, które najczęściej powinny mieć formę niezwykle bogatą i elegancką. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę, że styl glamour jest przeciwieństwem minimalizmu. Opcjonalnie można też pomyśleć o niecodziennych dodatkach, chociażby w postaci gustownej mozaiki lub dekoracyjnych listewek.

Łazienka glamour to obiekt pożądania wielu właścicieli domów i mieszkań. Nic w tym dziwnego, gdyż w tym modelu aranżacyjnym króluje przede wszystkim piękno i wyjątkowość. Oczywiście nie można powiedzieć, że odbywa się to wszystko kosztem funkcjonalności. Niemniej i tak schodzi ona niejako na drugi plan, ustępując miejsca wszechobecnemu pięknu.