Złota łazienka

Złota łazienka w różnym wydaniu

Złoto kojarzy się z luksusem i prestiżem. Coraz częściej wykorzystuje się jego kolor w aranżacjach wnętrz w celu wprowadzenia do nich elegancji i nadania im nowego charakteru. Ciekawym rozwiązaniem okazuje się być łazienka ze złotymi dodatkami, niezależnie od jej metrażu. Bardzo ważne jest to, aby wystrój był dobrze przemyślany, bez efektu przytłoczenia. Wystarczy przykładowo złota bateria, rama lustra, wieszaki, uchwyty czy podręczne akcesoria łazienkowe typu mydelniczka. Jak w takim razie uzyskać pożądany efekt?

Za pomocą złotych dodatków można diametralnie odmienić dotychczasową aranżację wnętrza i nadać mu nowego charakteru, wprowadzić do niego elegancję. Bardzo ważne będzie to, aby zastosować je z wyczuciem i smakiem. Niektórzy mają tendencję do przesadzania, myśląc, że w ten sposób uda im się uzyskać jeszcze lepszy efekt. Zwykle jest jednak wręcz odwrotnie i trzeba liczyć się z kiczowatością. Zbyt duża ilość złota w łazience zacznie przytłaczać. Jeśli ktoś chce posiadać wnętrze w stylu barokowym, to śmiało może postawić na obfitość tego surowca. W nowoczesnych wnętrzach powinno się jednak ograniczyć tylko do dodatków. Złoto idealnie pasuje do materiałów wykończeniowych utrzymanych w pastelowej kolorystyce. Świetnie komponuje się także z fakturą kamienia. Jeśli zależy nam na luksusowym wnętrzu, to pożądany efekt uzyskamy przez połączenie złota z marmurem. Jak najbardziej sprawdzi się też zestawienie złota, beżu i szarości.

Złote dodatki wspaniale prezentują się z ciemniejszymi barwami, przykładem będzie granat. Niezależnie od tego, czy stawiamy na elegancję czy na ponadczasową klasykę, złoto jest dobrym wyborem. Wystarczy kilka akcentów w tym odcieniu, aby estetycznie ożywić i odświeżyć wnętrze. Bardzo modna jest biała łazienka ze złotą mozaiką. Można wstawić do niej wannę na złotych nóżkach, umywalkę ze złotą baterią, pozłacane świece i pojemniki na różne płyny oraz lustro ze złotą ramą. Na tym oczywiście nie koniec bo możliwości mamy dużo więcej. Świetny efekt pozwoli uzyskać stolik i konsola na umywalkę ze złotym wykończeniem. Złote elementy sprawdzają się w różnych stylach wnętrzarskich – barokowym, rokoko, art. deco, glamour, minimalistycznym, klasycznym, nowoczesnym, loftowym, eklektycznym.

Jak jeszcze można wykorzystać złote dodatki w łazience?

W przypadku łazienki urządzonej w stylu nowoczesnym można bardziej zaszaleć i postawić na unikalne rozwiązania, oryginalne formy. Mile widziana będzie geometria i mozaika szklana, pięknie połyskująca. Przydadzą się druciane dekoracje i geometryczne dodatki w złotym odcieniu. Ciekawym rozwiązaniem okazuje się być łazienka w kolorze starego złota w stylu retro. Podobnie jak postarzane meble drewniane, posadzka niczym z lat sześćdziesiątych, krany, kurki, baterie, spłuczki i umywalki w kolorze postarzanego złota. W roli złotych dodatków sprawdzą się także mniej oczywiste elementy wyposażenia łazienki typu kaloryfery, uchwyty w meblach, fugi między płytkami. Bezproblemowo kupimy mydelniczki, pojemniki, koszyki na kosmetyki, wieszaki na papier, oprawy oświetleniowe czy listwy przypodłogowe w wersji złotej. Najważniejsze będzie to, aby tego typu dodatki nie przytłaczały bo wnętrze zacznie sprawiać wrażenie ciężkiego.

Sposobem na wprowadzenie złota do łazienki jest wyłożenie jej płytkami w tym odcieniu. To samo dotyczy drobnych mozaik czy wielkoformatowych kafli. Oczywiście nie należy sięgać po takie rozwiązanie w przypadku wszystkich ścian, ale tylko jednej, ograniczyć się do określonych powierzchni. Złoto nie powinno dominować, ale uzupełniać aranżację, stać się jej eleganckim dopełnieniem. Wystarczy przyozdobić płytkami, mozaiką lub kaflami przestrzeń znajdującą się nad umywalką, wanną czy prysznicem. Wspaniały efekt zapewnią nam dekory ornamentowe w złotym wydaniu. Bardzo elegancko prezentuje się złota armatura na czarnym tle. Centralną atrakcją w łazience może stać się złota umywalka na jednolitym tle, które stworzymy z materiałów imitujących beton, marmur czy nawet drewno. Złoto najlepiej prezentuje się w połączeniu z bielą, szarością, czernią, brązami, kremami, pudrowym różem, miętą, chłodnym błękitem, granatem, butelkową zielenią, burgundami.