Łazienka w stylu loftowym

Styl loftowy został zapoczątkowany, gdy wielkie przestrzenie poprzemysłowe zaczęto przerabiać na wnętrza mieszkalne. Początkowo, działania takie podejmowali głównie artyści, jednak boom na styl loftowy w krótkim czasie opanował również innych mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Nie trzeba było wiele czasu, by również inne kraje oszalały na punkcie tego typu urządzania wnętrz. Jednak o czym pamiętać, by stworzyć perfekcyjną łazienkę w stylu loftowym?

Jak wyglądają wnętrza loftowe w ogóle?

Aby odpowiednio objaśnić uroki łazienki w tym postindustrialnym stylu, niezbędne jest zrozumienie, w jaki sposób w ogóle wykańczane są wnętrza tego typu. Przede wszystkim - tworzono je w budynkach, które wcześniej były ogromnymi magazynami bądź fabrykami, co oznacza, że charakteryzowały je między innymi duże, wysokie okna.

Łazienka w stylu loftowym - wanna

Wystrój ścian jest raczej surowy - brak w nich elementów przepychu. W pomieszczeniach przeważa czerwona cegła lub ewentualnie inne jej odcienie. Jak podkreślają specjaliści od aranżacji wnętrz, ten styl wykańczania pomieszczeń nie będzie odpowiednim wyborem dla każdego. Niektórzy mogą uważać, że są to miejsca zbyt surowe i "chłodne". Dlatego też, przed stworzeniem wnętrza, warto zastanowić się dokładnie, czy będzie nam odpowiadać dość surowy wygląd wnętrz, a także nierzadko brak miejsca na jakiekolwiek wariacje czy dodatki. Jeśli tak, pozostaje odpowiedzieć na pytanie: jak można odtworzyć ten styl w łazience?

Łazienka loft - o czym warto pamiętać?

Wnętrze łazienkowe zaprojektowane w stylu loftowym będzie z pewnością interesujące i pełne wyrazu. Ściany powinny być surowe, bez zbędnych w tym stylu elementów ozdobnych. Najlepiej jest zdecydować się na cegłę wewnętrzną lub duże, jednokolorowe kafle. Dobrym pomysłem mogą by również płytki imitujące beton czy drewniane deski. Co istotne, warto unikać elementów ozdobnych: uwagę na siebie mają zwracać jedynie surowe faktury - drewno, beton czy cegła.

Materiały w łazience w stylu loftowym

Nierzadko w sprzedaży można znaleźć materiały z odzysku - m.in. cegły pochodzące z rozebranych budynków. Mają one niewątpliwy walor estetyczny, dlatego dobrym pomysłem może okazać się ich zakup. Będzie to połączenie przyjemnego z pożytecznym: zyskasz pięknie wyposażoną łazienkę, a jednocześnie - zadziałasz proekologicznie. Jeśli zdecydujesz się na pokrycie którejś ze ścian takim właśnie materiałem z odzysku, pamiętaj że najlepiej, by znalazł się on za lustrem (ewentualnie innej ścianie, która nie będzie odbijana w lustrze). Umieszczenie np. cegieł naprzeciwko lustra może spowodować niechciany efekt: lustrzane odbicie będzie powodować swego rodzaju feerię wzorów. To doprowadzi do chaosu, którego minimalistyczny styl industrialny nie lubi.

Jakie wybrać kolory do łazienki w stylu loftowym

Warto stawiać na naturalne barwy. Świetnie sprawdzi się czerń i biel, ale również grafitowa szarość (zbliżona odcieniem do betonu) lub - na części powierzchni - odcień ceglasty. W łazienkach w stylu industrialnym nie stosuje się żadnych odcieni pastelowych czy żywych, intensywnych barw.

Wyposażenie łazienki

Jeśli chodzi o armaturę, absolutnym must have są ozdobne kurki. Jeśli chodzi o kolorystykę, warto postawić na miedziane, czarne bądź ewentualnie stalowe ich wykończenie. Dobrym pomysłem może być również znalezienie modeli, które wyglądem są zbliżone do armatury stosowanej w XX wieku.

Jeśli chodzi o wannę - gdy to możliwe, wybierz model wolnostojący. W łazienkach industrialnych raczej unika się wanien narożnych, dlatego jeśli nie masz dość miejsca na zwykłą - rozważ montaż prysznica. W takim przypadku, świetnym wyborem będą modele proste, bez brodzika, na planie kwadratu bądź prostokąta. Unikaj obłych kształtów i nadmiaru zdobień - im prościej, tym lepiej. Jeśli chcesz, by prysznic posiadał np. hydromasaż, poszukaj modelu, w którym panel sterowania będzie dyskretny.

Jak widzisz, podstawowym założeniem stylu loftowego w łazience jest maksymalna prostota oraz nawiązania do dawnych czasów. Pamiętaj przy tym, by unikać nadmiaru elementów dekoracyjnych: za to dobrym pomysłem może być zielony kwiat, żywy bądź sztuczny.