Łazienka w stylu boho

Początki stylu boho sięgają XVII — wiecznej Francji. Pomimo upływu czasu nadal znajduje on swoich zwolenników zarówno w modzie, jak i we wnętrzach. Boho pochodzi od słowa la bohème co z francuskiego oznacza cyganerię — artystów żyjących według własnych zasad. Po rewolucji francuskiej wielu z nich straciło swój majątek, co zmusiło ich do minimalistycznego stylu życia, przeciwstawnego do ówcześnie panujących norm. Artyści nosili zatem luźne, często zniszczone i niemodne ubrania, a wnętrza urządzali dostępnymi przedmiotami, nie zważając na modę. To, co było dla nich najważniejsze to swoboda w tworzeniu, niezależność i ... wolność.

Styl boho polega więc na zestawianiu ze sobą rzeczy, materiałów i wzorów pozornie niepasujących. Ważna jest przede wszystkim wygoda i swoboda w tworzeniu indywidualnego wnętrza. Śmiało można stosować połączenia wielu różnych tkanin, żywych kolorów i etnicznych wzorów. Ważne jest również wykorzystanie naturalnych materiałów, takich jak drewno. Szczególne miejsce powinny znaleźć również osobiste przedmioty o znaczeniu sentymentalnym. Jest to wnętrze idealne do odpoczynku w otoczeniu swoich ulubionych materiałów, kolorów i przedmiotów. Styl boho to również kolorowe i przyjemne w dotyku dywany, miękkie poduszki, wiklinowe kosze oraz plecione makramy. Całości dopełniają ręcznie wykonane przedmioty stojące na starych meblach i antykach.

Na co zatem zwrócić uwagę, jeśli marzy nam się łazienka boho?

Przede wszystkim boho nie należy do stylów minimalistycznych. Urządzając wnętrze w tym stylu musimy być świadomi, że przedmiotów powinno być naprawdę sporo. Aby stworzyć udaną kompozycję z mebli oraz dodatków, będziesz potrzebować przedmiotów o różnych kształtach, fakturach i kolorach. Jeżeli masz problem z tym, aby odnaleźć takowe w sklepach, możesz wybrać się na targ staroci.

To, co jest charakterystyczne i potrzebne, aby nasza łazienka boho nabrała przytulności to tekstylia. Tak, nawet w łazience. Możesz zastanowić się nad dywanikiem kąpielowym w ciekawym etnicznym wzorze lub kupić ręczniki w żywych kolorach i stworzyć z nich kompozycję. Bez problemu znajdziesz je w większości popularnych sieciówek.

łazienka boho

Sentymentalne przedmioty takie jak pamiątki są ważnym i nieodłącznym elementem każdego wnętrza boho. Śmiało otaczaj się więc ulubionymi przedmiotami i eksponuj je tak, by nabrały dekoracyjnego charakteru. To Tobie ma być w tym wnętrzu dobrze, sam więc wiesz, które rzeczy sprawiają, że właśnie tak się czujesz.

Łazienka boho nie może istnieć bez ozdób na ścianie. Jeżeli nie jesteś przekonany do obrazków i grafik zastanów się nad ozdobnymi półkami na kwiaty lub uchwytami na ręczniki. Bardzo ciekawym elementem może stać się lustro w przyciągającej wzrok ramie na przykład z elementami drewna.

Styl boho ma w sobie dużo naturalności, dlatego w Twojej łazience nie może zabraknąć naturalnych materiałów i kolorów. Co możesz wykorzystać: wszelkie przedmioty o barwach ziemi, drewno, wiklinę, glinę, rattan, miedz, a nawet kamień. Ogranicza Cię tylko własna wyobraźnia.

Urządzając swoją boho łazienkę ważne, abyś zwrócił uwagę na meble. Najlepsze będą takie znalezione na targu staroci lub w sklepach vintage. Taki efekt możesz uzyskać także przemalowując swoje stare meble, dodając do nich nowe elementy np. gałki lub zmieniając ich funkcję. Stara szafka kuchenna może dzięki Tobie stać się nową szafką łazienkową, która idealnie wpasuje się w styl boho.

To o czym nie możesz zapomnieć to roślinność. Jeżeli lubisz rośliny, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Im więcej, tym lepiej! W przypadku opcji więcej wykaż się kreatywnością, jeżeli chodzi o znalezienie nowych miejsc na umiejscowienie roślin. Łazienka boho może być świetnym miejscem na zapewnienie odpowiedniej wilgotności roślinom, które wymagają specyficznych warunków. Jeśli jednak nie jesteś fanem żywych roślin i jesteś w stanie zasuszyć nawet Zamiokulkasa... postaw na sztuczne kwiaty. Ich nie trzeba podlewać.

I ostatnia, ale wcale nie najmniej ważna rzecz. Nastrój. Zaczynając pracę nad urządzeniem swojej łazienki pamiętaj, że jest to miejsce do leniwego odpoczynku i relaksu. Odpowiedni klimat mogą zapewnić zapachowe świece, kadzidełka lub ręcznie robione mydła i olejki.